Rózsa Éva Eszter elmondta, hogy a város egykori gardahalászatának hagyományait elevenítik fel halsütéssel és a garda vermelőhelyének megtekintésével.
 
A kikötést követően a hajóállomásról az apátságig vonulnak a résztvevők szombaton, ahol a tihanyi perjel megáldja a halat és az újbort, ezt követően borlovagrendi avatással folytatódnak a programok. Lesz többek közt kirakodóvásár az apátság előtti sétányon, gardasütés a Visszhang-dombon, geo- és nordic walking túra, a rendezvénysátorban pedig Auth Csilla koncertje várja az érdeklődőket.
 
Vasárnap halászlé- és halételfőző versenyt rendeznek a Visszhang-dombon, melyre már több mint 31 nevezés érkezett - mondta a főszervező. Ezen kívül a Palinta társulat koncertje várja a legkisebbeket, akik kézműves foglalkozáson is részt vehetnek. A főzőverseny eredményhirdetését követően a Bon bon együttes lép színpadra, majd bál zárja a rendezvényt.
 
A fesztivál díszvendége Csopak városa lesz - fűzte hozzá a szervező.
 
Kísérőprogramként a 18. századba kalauzolja az idegenvezető az érdeklődőket, akik megismerhetik a királyi és a szerzetesi kriptát, valamint néhány 18. századi liturgikus tárgyat a Bencés Apátságban. A hálaadó szentmise főcelebránsa Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek lesz.
 
A garda balatoni halfajta, formája a kardpengére hasonlít. A gardák ősszel csapatokba verődnek, és a rajok a Tihanyi-szorosban gyűlnek össze. A halrajok a tihanyi dombokról jól láthatók voltak a vízben, azokat a hagyományok szerint egy tapasztalt halász figyelte. Innen ered a hal népi neve, a "látott hal".