A múlt év első háromnegyedében mintegy 2,5 százalékkal kevesebb esetben volt az okozó járművezető ittas a baleset bekövetkezésekor, mint 2018 hasonló időszakában. A negyedév alatt országosan 12 267 esetben következett be személyi sérüléssel járó közúti közlekedési baleset, melyből 1041 alkalommal volt az okozó ittas. Ennek ellenére a Központi Statisztikai Hivatal kimutatásaiban* szereplő járműkategóriák mindegyikében kedvezően alakultak a folyamatok – a motorkerékpárosok kivételével: esetükben 7,7 százalékkal nőtt az alkohollal összefüggésbe hozható balesetek száma az említett periódusban.

Az Európai Unióban 2016-ban a közúti halálozások mintegy negyede volt az ittasságra visszavezethető.

„Sajnálatosan Magyarországon is még mindig jelentős számban fordul elő, hogy a járművezetők felelőtlenül, ittasan ülnek a volán mögé. A Rendőrség elsődlegesen ezen jogsértő cselekmények megelőzésére fekteti a hangsúlyt, ezért a Veszprémi Balesetmegelőzési Bizottság az Aegon Magyarország támogatásával egy újirányú megközelítéssel veszi fel a harcot annak érdekében, hogy MINDENKI HAZAÉRJEN!” – hangsúlyozta Csizmadia Zoltán rendőr százados a Veszprém Megyei Balesetmegelőzési Bizottság Titkára, hozzátéve: 2019-ben Veszprém Megyében regisztrált 592 személyi sérüléses balesetből 44 esetben az okozó járművezető alkoholos befolyás alatt állt.

Az életek megóvása érdekében indított közös kampányt az Aegon Magyarország és a Veszprém Megyei Balesetmegelőzési Bizottság, amelyben az ittas járművezetés veszélyére hívják fel a figyelmet. Nem is akárhol: nyolc Veszprém megyei város 31 élelmiszerboltjában helyeztek el lépésálló padlómatricákat az alkoholos italokat tartalmazó polcok előtt. A helyválasztás nem véletlen: „Ha csak egyetlen embert sikerül eltántorítani attól, hogy ittasan kezdjen el vezetni, már megérte a fáradságot az akció” – fogalmazott Szombat Tamás, az Aegon Magyarország vezérigzagató-helyettese. A szakember szerint egyáltalán nem mellékes szempont az alkoholos befolyásoltság szintje: miközben két sörtől vagy egy pohár tömény italtól a véralkohol szint lineárisan nő meg, annak az esélye bizonyítottan a sokszorosára emelkedik, hogy az illető balesetet okoz.

Az ittas vezetést egyébként az Aegon hasonló mértékű kockázati faktornak tartja, mint a mobiltelefon használatot a volán mögött: mindkettő esetében komoly változásokra van szükség az emberek hozzáállásában, felelősségtudatában, hogy ezek a ma még jelentős veszélytényezők egyre kevesebb tragédiát okozhassanak.