Október közepétől új, a GINOP és a VEKOP alprogramokat egyaránt érintő módosító csomag lépett életbe a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) által közvetített nulla százalékos kamattal kínált Lakossági Energiahatékonysági Hitelprogramnál. A magánszemélyek, illetve társasházak és lakásszövetkezetek számára elérhető uniós forrású program rendkívül népszerű, a hitel VEKOP-os (a Közép-magyarországi régiónak szánt) alprogramjánál a beérkezett igénylések elérték a keretösszeget. Az egyéb régióknak szánt (GINOP-os) keretösszegre továbbra is lehet pályázni.   

Az uniós forrású „Lakóépületek energiahatékonyságának és megújuló energia felhasználásának növelését célzó hitel” jelenleg a legnagyobb horderejű program, amely az energetikai szempontból elavult ingatlanok korszerűsítését célozza. Annak érdekében, hogy még több ingatlantulajdonos számára legyen elérhető egy korszerű és takarékos otthon, az MFB ismét módosításokat vezetett be a hitelprogramnál. Az október 15-től hatályos módosítási csomag egyaránt kedvező a magánszemélyeknek és a társasházaknak, lakásszövetkezeteknek is.

Biztosítéki könnyítések

Fontos változás, hogy a természetes személyek, azaz jellemzően a családi házak tulajdonosai számára lehetőség nyílik arra, hogy a projekt fizikai befejezésének határideje indokolt esetben 3 hónappal kitolódjon. Biztosítéki könnyítéseket is bevezettek: az 5 millió Ft-ot elérő vagy meghaladó kölcsönösszeg esetén, ami azt jelenti, hogy az igénylők az eddiginél kedvezőbb fedezeti elvárások mellett, vagy bizonyos feltételek esetén akár tárgyi fedezet nélkül is hitelhez juthatnak. Valamennyi hiteligénylőt érintő változás, hogy a korábbi 50-ről 100 százalékra emelkedik az utófinanszírozás mértéke.

Társasházak és lakásszövetkezetek esetében az egyik fontos változás, hogy a lakásonkénti minimum kölcsönösszeg 500 ezerről 250 ezer forintra csökken, azaz kisebb volumenű beruházások (pl. egy-egy ablakcsere) is finanszírozhatóvá válnak. Ezeknél a hiteligénylőknél is életbe léptek biztosítéki könnyítések: Az 50-100 millió forint közötti, illetve 1,5-3 millió Ft/lakás közötti kölcsönösszegnél fedezetként adósságszolgálati zárolt tartalékszámlán 3 havi törlesztőrészletnek megfelelő összeget kell elhelyezni és ennek a kölcsön teljes futamideje alatt rendelkezésre kell állni, egyéb biztosíték nyújtása nem kötelező. Magasabb hitelösszeg esetében a lakásonkénti 3 millió forintot meghaladó, és/vagy a teljes kölcsönösszeg 100 millió forintot meghaladó rész minimum tíz százalékára biztosítéknyújtás kötelező.

Eltörölt szabály

Könnyítést jelent, hogy indokolt esetben 6 hónappal meghosszabbíthatóvá válik a türelmi idő, illetve a projekt fizikai befejezésének határideje is. Az eddig 8 lakásban maximalizált társasházi/lakásszövetkezeti, sorházi szabályt a megújuló energia felhasználására vonatkozóan szintén eltörölték október 15-től. Jelentős módosítás, hogy a társasházak/lakásszövetkezetek esetén a felújítási alap is elfogadhatóvá válik, mint a visszafizetés forrása, valamint mostantól jogerős közgyűlési határozat nélkül is lehetséges a hiteligénylés beadása. A GINOP és a VEKOP alprogramra vonatkozó módosítások teljes jegyzéke megtalálható a www.palyazat.gov.hu oldalon.   

A nulla százalékos kamattal igényelhető lakossági energiahatékonysági hitelhez továbbra sem kapcsolódnak egyéb költségek, mint például a kezelési költség vagy az előtörlesztés díja. Az igénylőknek nem kell kamat- és árfolyamkockázattal számolniuk, vagyis a futamidő alatt csak a ténylegesen felvett hitelösszeget kell visszafizetni.

A hitelprogram iránt folyamatos az érdeklődés, a nagyszámú igénylés miatt a Közép-magyarországi régió számára elérhető alprogram (VEKOP-5.2.1-17 kódszámú) csaknem 12,5 milliárd forintos kerete már betelt, annak ellenére, hogy korábban a kormány döntése nyomán már megemelte a keretösszeget az MFB. A többi régiókban igényelhető (GINOP-8.4.1/A-17 kódszámú) alprogram esetében is folyamatosan érkeznek az igénylések, itt összesen 105 milliárd forint áll rendelkezésre a magánszemélyek és a társasházak/lakószövetkezetek számára.